Šilumos siurbliai oras-vanduo – ekonomiška šiluma jaukiems namams
Įsirenginėjant naujus namus ar atnaujinant senus vienas esminių klausimų yra apie šildymo sistemos pasirinkimą. Mūsų šalies teritorijoje šaltasis metų laikas trunka ne tiek trumpai, todėl svarbu ne tik, kad būtų šilta, bet ir tai, kad pasirinktas variantas būtų kuo ekonomiškesnis bei patogesnis. Šiuolaikiniam žmogui ne mažiau svarbu ir tvarumas, draugiškumas aplinkai, kurioje mes visi gyvename.
Kuo patogus šilumos siurblys oras-vanduo?
Apie šiuos įrenginius vis dar galima išgirsti įvairių mitų, kas yra suprantama, nes tai pakankamai naujas išradimas, kuris kažkokiais „stebuklingais“ metodais net žiemos metu siurbia šilumą iš aplinkos ir perduoda ją į gyvenamąsias patalpas.
Pavyzdžiui, vis dar gyvybinga nuomonė, jog tokia šildymo sistema nėra tinkama ypatingai dideliems šalčiams, kurių mūsų kraštuose pasitaiko, arba kad ji skirta tik moderniems naujiems namams. Skubame visa tai paneigti, nes šiuolaikiniai šilumos siurbliai kuo puikiausiai šildo ir tikrai šaltomis žiemomis, taip pat nesunkiai pritaikomi tiek senos, tiek naujos statybos pastatuose. Maža to, vasaros metu jie gali perimti kitą funkciją – vėsinti patalpas.
Viena šilumos siurblio oras-vanduo sistemos dalis visada lieka išorėje, o kita montuojama namo viduje. Jeigu svarstote tokį siurblį įsirengti senos statybos name, jums tikrai nereikės organizuoti didelių pertvarkymų, o pakaks padaryti vieną skylę pastato sienoje arba pamatuose, per kurią galima pravesti vamzdžius, sujungiančius vidinę dalį su išorine.
Kaip veikia tokia šildymo sistema?
Toks šildymas patogus tuo, jog jam nėra reikalingas joks kuras – jokių malkų, briketų (taip pat ir jokių suodžių ir kitų degimo produktų), dujų ir pan. Todėl per ilgesnį laiko tarpą šilumos siurbliai oras-vanduo labai puikiai pateisina už juos sumokėtą kainą. Siurblio varikliui veikti, žinoma, reikalinga elektros energija, tačiau tai ir viskas. Ekologiška, švaru, paprasta, taupu.
Montuojant šilumos siurblį oras-vanduo lauke statomas elektros blokas (nereikalingi kasimo darbai, kaip gruntas-vanduo variantui), kuris jungiamas į trifazį tinklą. Galima montuoti su vidiniu karšto vandens ruošimo moduliu ar nuotolinio valdymo blokeliu. Šilumos siurbliui veikiant šiame lauko bloke atsiranda tam tikras kiekis kondensato, kuris pašalinamas per vamzdelį. Skystis gali lašėti tiesiai ant žemės arba galima prijungti kondensato nuvedimo sistemą, kuri nukreips jį į lietaus kanalizaciją. Senesniuose modeliuose kildavo rizika, jog žemoje temperatūroje kondensatas išorės bloke gali suledėti, tačiau dabar jis automatiškai atitirpinamas.
Kaip atsiranda šiluma jūsų namuose? Toks siurblys veikia panašiai kaip ir jūsų šaldytuvas, tik atvirkštiniu principu. Šaldytuvas ima šilumos energiją iš savo vidaus ir perduoda ją į išorę, o šilumos siurblys šią energiją ima iš lauko (iš oro) ir perduoda ją į vidų. Lauke oras aušinamas (taip, jį aušinti galima ir žiemos metu), o šio proceso šalutinis produktas (šilumos energija) panaudojama vandens šildymui radiatoriuose arba grindinio šildymo sistemoje.
Kaip veikia tokia šildymo sistema plačiau galite sužinoti paspaude čia.
Ar tai nereiškia, kad namus šildo elektros energija?
Tikrai ne. Šilumos siurblio varikliui, kaip ir šaldytuvui, elektra reikalinga. Tačiau panaudodamas tą patį elektros energijos kiekį jis gali pagaminti net iki 5 kartų daugiau šilumos nei elektrinis šildytuvas. Tai reiškia, kad sumokėsite 5 kartus mažesnę kainą už šilumą nei tuo atveju, jei šildytumėte namus elektra. Be to, šiuo metu daugumą šilumos siurblių modelių galima prijungti prie papildomų energijos šaltinių, tokių kaip saulės kolektoriai.
Kas yra metinis šilumos siurblio efektyvumas?
Gamyboje visi šilumos siurbliai testuojami pagal vieningą metodiką, o jų vidutinis metinis šilumos efektyvumas žymimas SCOP. Jis parodo, koks bus per visus metus įvairiomis sąlygomis sunaudotos elektros energijos ir pagamintos šilumos energijos santykis. Šiuolaikiniai šilumos siurbliai, kaip ir kiti prietaisai, taip pat žymimi energijos klasėmis: C, B, A, A+, A++, A+++.
Paprasta priežiūra
Labai dažnai įmonės, montuojančios šilumos siurblius, taiko jiems ir priežiūrą. Jeigu įrenginys prijungtas prie interneto, priežiūros specialistai gali pamatyti jo gedimus net anksčiau nei tai pastebi pats savininkas.
Kaip valdomas šilumos siurblys?
Valdymo modulis gali turėti daugiau ar mažiau funkcijų:
- rankinis valdymas;
- nuotolinis valdymas (internetu, mobiliuoju telefonu, pulteliu);
- galimybė kartu apjungti skirtingus šilumos šaltinius (kitus oro siurblius ar pan.);
- galimybė prijungti akumuliacinę talpą;
- kt.
Pagrindinės priežastys, dėl kurių verta pasirinkti šilumos siurblį oras-vanduo
- Taupumas. Pats siurblys, jo montavimo darbai ir priežiūra, žinoma, turės savo kainą, tačiau šiam įrenginiui nereikalingas joks kuras.
- Patogumas. Paprastas valdymas leis palaikyti norimą patalpų temperatūrą, efektyviai paskirstyti šilumą, o nuotolinis valdymas suteiks galimybę tai padaryti net ir iš darbo (jei integruotas valdymas internetu). Vasaros metu įrenginys vėsins jūsų namus.
- Švara ir ekologiškumas. Vienintelis resursas, kurio reikia tokiai šildymo sistemai – elektros energija. Taigi, jokių teršalų į aplinką ji tikrai neišskirs.
- Jei esate individualaus namo savininkas, jūs galite gauti paramą iš ES struktūrinių fondų atsinaujinančios energijos šaltinių įsirengimui, taip pat ir taršių biokuro katilų keitimui efektyvesniais (pavyzdžiui, oras-vanduo).