Kalibruota mediena – kokybiška medžiaga jūsų karkasinio namo statybai
Jei ketinate statyti karkasinį namą, vertėtų atminti, kad statybine mediena būtina pasirūpinti iš anksto. Tačiau jei nesate statybininkai, nieko keisto, kad jums bus sunku žinoti, kokios būtent reikia. Atsirinkti gali būti išties sunku, kadangi nuo statybose naudojamos medienos kokybės priklausys ne tik tai, ar jūsų statinys bus tvirtas ir ilgaamžis, bet ir statybos darbų našumas ir sparta.
Tad renkantis karkasiniam namui statyti skirtą medieną, reikia mokėti įvertinti ne tik jos rūšį, drėgnumą, pastebėti, ar yra daug šakų, bet ir išmanyti daugelį kitų svarbių dalykų.
Apie konstrukcinės kalibruotos medienos savybes, kainą bei kitus reikšmingus niuansus pasakoja „Sipnamelis“ specialistai.
Kalibruota mediena statyboms
Karkasinių namų statybai paprastai naudojama kalibruota mediena. Nuo paprastos pjautinės ji skiriasi tuo, kad yra tikslesnio pjūvio, kadangi apdorojimo metu obliuojama keturpusėmis obliavimo staklėmis.
Taip pat kalibruota mediena dažniausiai būna jau išdžiovinta. Tiesą sakant, labai retai kur galima rasti dar nedžiovintos statyboms skirtos kalibruotos medienos. Kadangi pagrindinis jos kriterijus yra tikslūs matmenys, o išmatavus dar šviežią ir drėgmės pilną medį, po džiūvimo jo parametrai pasikeis. Todėl visiškai nėra prasminga matuoti dar šlapią medį.
Tikslūs matmenys reikalingi tam, kad būtų lengviau sukonstruoti pastato karkasą. Taip užtikrinant darbo efektyvumą, kai nereikia dar atskirai matuoti atvežtų konstrukcinių medžiagų.
Stogo konstrukcijoms kalibruota mediena pasirenkama dažnai jau impregnuota arba yra impregnuojama atskirai, kad būtu apsaugota nuo išorinių poveikių.
Kalibruota-graduota mediena
Kalibruotos medienos gradavimas – tai išrūšiavimas pagal stiprumo klases. Tai reiškia, kad kiekvieno atskiro tašo stiprumo savybės įvertinamos atsižvelgiant į jo atsparumą lenkimui, tempimui, slėgimui ir pan. Graduojant taip pat įvertinami elastingumo ir tankio parametrai.
Lietuvoje bei kitose ES šalyse, kalibruota-graduota mediena dažniausiai būna dviejų stiprumo klasių, kurios žymimos raide C ir greta esančiu skaičiumi nuo 16 iki 24. Tai reiškia, kad kiekvienas tašas ženklinamas atitinkamo stiprumo ženklu, kurie prasideda C-16 ir baigiasi C-24 žymėjimu. Kuo skaičius aukštesnis, tuo medinė konstrukcija yra stipresnė.
Įdomu tai, kad pagal šį žymėjimą, du iš pirmo žvilgsnio visiškai vienodi tašai gali būti skirtingo stiprumo. Tad nepasidomėjus atitinkamu žymėjimu, rinktis „iš akies“ labai rizikinga. Todėl graduota mediena dažniausiai naudojama ten, kur tiksliai žinomos medinių detalių apkrovos. Tai gali būti laikančiosios konstrukcijos ir pan.
Kalibruotos medienos gamybos technologija
Kad atitiktų savo specifines savybes, kalibruota mediena turi būti atitinkamo drėgnumo – paprastai ne aukštesnio nei 18 – 20 %. Rūšiavimas pagal tašų stiprumą atliekamas vizualiniu arba mašininiu būdais.
Tačiau vertėtų žinoti, kad vizualiniu būdu atrinkta kalibruota mediena gali būti tik žemesnių stiprumo klasių (C-16). Jei jūs ieškote aukštesnės (C-24) stiprumo klasės medžiagų, šios rūšiuojamos mašininiu būdu.
Dar vienas svarbus niuansas tas, kad kalibruota mediena dažniausiai gaminama iš eglės. Kadangi šis medis atsparesnis lūžimui ir lenkimui. Eglinė mediena atspari linkimui todėl, kad turi mažas, stipriai įaugusias šakas bei rišamąjį plaušą. Šis plaušas, esant didelei apkrovai, staigiai nelūžta, o tik skeldėja ir linksta. Pavyzdžiui, priešingai nei eglė, pušis turi dideles šakas, todėl esant apkrovai nelinksta, o iškart lūžta. Dėl šios priežasties pušinė mediena naudojama ten, kur tenka mažesnės apkrovos.
Kalibruotos medienos kaina
Kalibruotos konstrukcinės medienos kaina priklauso nuo kelių faktorių:
- atsparumo (gradavimo) klasės;
- tašo ilgio bei pločio;
- drėgnumo;
- paskirties;
- impregnavimo;
- kt.
Atsižvelgiant į šiuos išvardintus bei panašius faktorius, kalibruotos medienos kaina gali svyruoti nuo 7 eurų už vienetą ir siekti 100 ar net daugiau eurų. Vertėtų atminti, kad kiekvienas gamintojas pateikia savas kainas ir savus kriterijus, tad prieš įsigyjant statybinių medžiagų, rekomenduojama atlikti rinkos tyrimą ir palyginti kainų bei kokybės skirtumus. Žinoma, geriausia būtų, jei pasitartumėte su išmanančiais specialistais.
Suprantama, kad medienos įsigijimo kaštai namo statyboms išties dideli, tačiau nusprendus rinktis pigesnę medieną, galima sutaupyti plius minus apie 1000 eurų. Atrodo pinigai išties nemaži, tačiau ši suma siekia vos 1-2 % nuo bendros namo sąmatos. Ką tai reiškia? Ogi tai, kaip rodo UAB „Sip Land“ specialistų patirtis – sutaupius medienos sąskaita, galima patirti tokių nuostolių, kuriuos pašalinti kainuos daug daugiau lėšų ir laiko.
Apibendrinimas
Apibendrinant, trumpai galima pasakyti tai, kad nuo jūsų įsigytų statybinių medžiagų kokybės priklausys ne tik statinio tvirtumas, ilgaamžiškumas, bet ir pats statybų procesas. Pabandžius sutaupyti medienos sąskaita, galima sau pasidaryti „meškos paslaugą“, kai klaidos kainuos gerokai brangiau nei planavote išleisti.
Todėl neskubėkite rinktis pasiūlytų pigesnių variantų, geriau pasikonsultuokite su statybas atliekančiais specialistais, kurie parekomenduos, patars ir užves ant teisingo kelio.