Nuosavas namas yra daugelio žmonių svajonė. Visgi, dažniausiai šios nepavyksta įgyvendinti taip greitai, kaip norėtų kai kurie asmenys. Dar prieš apsisprendžiant statyti namą rekomenduojama pasidomėti laukiančiais procesais. Tai apima sklypo paieškas, projekto kūrimą, leidimų gavimą ir panašiai. Įvairių etapų čia egzistuoja tikrai nemažai. Visgi, jeigu Jums aktualios nuosavo namo statybos, skaitykite straipsnį toliau. Trumpai aptarsime pačius svarbiausius šio proceso aspektus.
Pirmas etapas – sklypo paieška
Vienas iš pirmųjų namo statybos planavimo etapų – tai sklypo paieška. Kaip jį išsirinkti? Specialistai teigia, jog svarbiausias kriterijus čia yra tinkama vieta. Taigi, įvertinkite atstumą iki dažnai lankomų objektų, kelių būklę, aplinką. Pavyzdžiui, pasirinktas sklypas gali būti toli nuo miesto, tačiau su puikiai išvystyta infrastruktūra. Be to, didmiesčiuose itin aktualūs automobilių kamščių ypatumai, į kuriuos taip pat rekomenduojama atsižvelgti.
Antras etapas – projekto kūrimas
Projekto kūrimas dažniausiai yra antras etapas planavimo procese. Daugelis įmonių siūlo pasirinkti iš jų katalogo arba susikurti individualų projektą. Antras variantas dažniausiai yra brangesnis. Visgi, tai idealus pasirinkimas tiems, kurie aiškiai žino ko nori.
Trečias etapas – leidimų gavimas
Prieš pradedant statybas svarbu turėti reikalingus leidimus. Pagal kategorijas visi statiniai yra skirstomi į nesudėtingus, neypatingus bei ypatingus. Ypatingų ir neypatingų statinių statybai leidimas visuomet privalomas. Visgi, nesudėtingiems statiniams leidimo reikia ne visada. Kas priskiriama šiai kategorijai? Tai visi paprastos konstrukcijos statiniai, kurių didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, anstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų, o rūsys yra ne didesnis kaip vieno aukšto.
Ketvirtas etapas – statybos darbai
Kai radote ir įsigijote sklypą, apsisprendėte dėl projekto bei gavote reikalingus leidimus, galima pereiti prie statybos darbų. Ką tai reiškia? Įprastai pradedama nuo žemės darbų ir pasiruošimo pamatų liejimui. Kai tai jau sutvarkyta, dažniausiai pereinama prie namo „dėžės“. Tai reiškia, kad pamažu atsiranda būsto sienos, perdanga, stogo konstrukcija ir panašiai. Įprastai vėliau pereinama prie sandarinimo. Pirmiausiai montuojami pasirinkti langai bei durys. Vėliau vyksta perdangos šiltinimas, grindų liejimas ir panašūs darbai. Šiame etape dažnai atliekama išorės apdaila ar bent jau jos dalis. Svarbu nepamiršti ir inžinerinių tinklų – kanalizacijos, vandentiekio, elektros. Visgi, atlikus šiuos darbus dažniausiai jau pastebimas svajonių namo vaizdas.
Penktas etapas – apdaila ir interjeras
Kitas, jau penktas namo statybos etapas yra vidaus apdaila. Ji apima tokius darbus, kaip sienų tinkavimas, lubų įrengimas ir panašiai. Kita vertus, svarbu nepamiršti dar vieno etapo – interjero kūrimo. Visgi, daugeliui asmenų jis yra pats įdomiausias. Taigi, belieka ieškoti Jums tinkamų baldų, buitinės technikos ir kitų svarbių daiktų.
Finalinis etapas – namo pridavimas su 100 % baigtumu
Po to, kai baigti vidaus apdailos darbai, reikia kreiptis į matininkus dėl namo pridavimo su 100 % baigtumu. Tam namas turės būti ne tik pastatytas, bet ir su visomis veikiančiomis inžinerinėmis sistemomis. Jeigu namą stato statytojas, jie dažnai padeda ir turi kontaktus, tad jus nukreipia reikiama kryptimi. Visgi, jei statybomis užsiimate patys, teks kreiptis į matininkus bei sąlygas derinti patiems. Pati pridavimo dokumentų gavimo trukmė gali skirtis, tačiau paprastai šiam procesui reiks šiek tiek kantrybės.Kai surašytas statybų užbaigimo aktas arba deklaracija apie statybų užbaigimą, portale Infostatyba ir NT registre atsiranda atitinkama informacija.