Dabar vis daugiau kalbama apie energetinį ne tik technikos, bet ir statinių efektyvumą. Naujausi statybos standartai yra griežti. Dabar statomi gyvenami objektai turi būti A++ klasės ir atitikti pasyvių namų sąvoką – būti kuo mažiau priklausomi nuo taršių, iškastinių kuro šaltinių bei taupiai naudoti energiją. Tačiau, jeigu jūsų namas nėra naujos statybos arba jūs tiesiog nežinote šios informacijos – kaip galima išsiaiškinti objekto energetinę klasę?
Paklauskite statytojo ar brokerio
Jeigu ruošiatės pirkti nuosavą namą, kotedžą arba butą, galite klausimą apie energetinę klasę užduoti savo statytojui arba brokeriui.
Jie turės energinio naudingumo sertifikatą arba, jeigu užtenka, tiesiog žodžiu atsakys į tokį klausimą. Tačiau turėkite omenyje, kad tokią informaciją turėsite tik su naujos ar apynaujės statybos objektais bei renovuotais objektais. Jeigu namas – senas ir tyrimas bei vertinimas nedarytas, informaciją gauti bus sunkiau.
Regia ir RC NT duomenų bazė
Patogiausias būdas patikrinti informaciją – naudotis Regia žemėlapiu arba RC NT duomenų baze.
Pavyzdžiui, Regia žemėlapyje tiesiog pažymėkite, kad norite matyti informaciją apie pastatų energetinio naudingumo sertifikatus ir galite prisiartinti bet kurią lokaciją visoje Lietuvoje bei matyti, koks sertifikatas suteiktas objektui. Turėkite omenyje, kad patys naujausi statiniai arba ką tik sertifikuoti objektai dar nėra sukelti. Nors duomenų bazė atnaujinama reguliariai, gali tekti palaukti, kol čia bus duomenys apie jus dominantį objektą.
Norint nustatyti energetinio efektyvumo klasę – reikalingas tyrimas
Šiuo metu egzistuoja devynios energinio efektyvumo klasės: A++, A+, A, B, C, D, E, F ir G. Reitinge A++ yra aukščiausia klasė. Ja pažymėti objektai yra patys taupiausi bei sandariausi, o G – žemiausia, tad tokie objektai nėra labai sandarūs ar modernūs. Jie suvartoja daugiau energijos.
Net, jei objektas dabar yra žemos energetinės klasės, ją galima pakelti atlikus renovacijos, remonto darbus. Tiesa, norint nustatyti klasę, jei tai nepadaryta ar vėliau ją pagerinti, reikalingi sertifikuotų specialistų vertinimai bei tyrimai.
Energinio naudingumo sertifikatą su atitinkama energinio naudingumo klase galima gauti tik tada, kai į objektą atvyksta specialistas bei įvertina daugybę aspektų bei dalykų. Tai: langai ir jų sandarumas, šildymo sprendimas bei jo techninė charakteristika, karšto vandens ruošimo įranga, vamzdžių montavimas, grindų, sienų apšiltinimo storis bei daug kitų. Tyrimas kainuoja, tačiau beveik visuomet jį pasidaryti verta, kadangi aukštos energinio efektyvumo klasės objektai turi didesnę vertę rinkoje, jiems galima tikėtis geresnių finansavimo sąlygų perkant su kreditu.
Nepamirškite, kad tyrimą daryti gali tik sertifikuota, atestuota įmonė. Jų yra daug, tačiau reikėtų kliautis geriausiais profesionalais.